Svítidla s čidlem pohybu

Čidla pohybu mají nastavení na délku svitu – jak dlouho po detekci pohybu ještě mají svítit, a nastavení úrovně osvětlení pod kterou přístroj spíná (tedy při dostatku světla se nerozsvítí). Některá čidla mají i nastavení citlivosti, např. aby nespínala když proběhne kolem malé zvíře).

Jsou 2 typy čidel pohybu – infračervené (je běžnější) a mikrovlnné – má lepší citlivost, dá se schovat pod plast, tedy např. lze dát dovnitř svítidla. Mikrovlnné má nevýhodu v tom, že detekuje pohyb i přes dveře a je více náchylné k rušení, což ale většinou nevadí. Nemusíte mít obavu z mikrovlnného záření – je slabší než z mobilního telefonu. Doporučujeme tedy mikrovlnné čidla.

Čidlo musí být nasměrováno na místo, kde má snímat pohyb a být blízko. Běžná čidla reagují rychle do 3 m, čí dále, tím horší citlivost. Pokud jsou vzdálenosti delší či jsou tam překážky, tak je lepší dát více čidel a svítidla bez čidel. Čidla lze také dát zvlášť k běžnému svítidlu, což má výhodu v lepším nasměrování, je to ale pracnější a nevypadá to hezky. Existují čidla která jde dát místo vypínače, ty ale většinou potřebují 3 vodiče, takže na chodbu nejdou použít, protože ve vypínači jsou jen 2 vodiče. Zapojení dvouvodičových čidel je teoreticky možné, ale nezkoušel jsem to.

Světlo na čidlo má jednu nevýhodu – nejde zapnout na trvalé svícení, což se hodí např. pro opraváře.

Existují svítidla s vestavěnou baterií která fungují jako nouzové osvětlení.

Venkovní svítidlo musí být nasměrováno tak, aby nesvítilo do oken, a nemělo by být ani příliš silné (stačí 5W), v noci by rušilo sousedy.

V galerii jsou u LED svítidel uvedeny výkony, pokud je svítidlo na žárovku, tak tam výkon není uveden. Většina svítidel není odolná dešti.

Ohledně LED žárovek je třeba dávat vzít do úvahy více věcí:

  • Klasické LED žárovky svítí jen jedním směrem, takže pokud je svítidlo na stěně, tak by mělo být natočeno žárovkou dolů, a i v tom případě to svítidlo nevypadá hezky, protože svítí velmi nerovnoměrně.
  • Silnější LED žárovky jsou rozměrnější a nemusí se vejít do svítidla.
  • Existují (téměř) všesměrové žárovky (např. filament), které ale se vyrábějí max. 8W, 800 lm, což odpovídá 60 W žárovce, což na chodbu je rozumné minimum, ale u výtahu to nestačí (tam norma požaduje silnější světlo). Výhodnější je tedy svítidlo s vestavěnými LEDkami, ale výběr je stále dost omezený a jas nebývá moc velký.
  • Většina lidí dává přednost teplé bílé barvě světla.

V názvu je uveden prodejce. Celkem slušný výběr najdete také na www.svet-svitidel.cz. Jsou zde svítidla do 2 tis. (u dražších hrozí, že by je mohl někdo ukrást).

© Robert Starosta

Pro vnitřní prostory

Pro venkovní použití (i do deště)


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *