Štěnice

Případný výskyt je třeba řešit okamžitě!

Máme dobré zkušenosti s firmou hubenistenic.cz, kde také najdete další informace.

JAK POZNAT ŽE MÁTE DOMA ŠTĚNICE?

Štěnice dělají červené kousance o průměru 0,5 až 1 cm. Uprostřed je vidět místo vpichu. Kousance bývají často seskupeny, mohou se objevit kdekoli na těle, ale štěnice mají nejraději místa zakrytá nočním prádlem. Svědění se obvykle projeví až po několika hodinách, někdy i dnech, příznaky většinou rychle odezní.

Ve svém bytě můžete najít stopy po štěnicích, jako jsou stopy po krvi, trus, svlečené chitinové schránky nebo dokonce celé hnízdo štěnic. Hledat můžete ve švech matrací, rozích nebo škvírách rámu postele nebo i jiného nábytku, podél zdí v různých mezerách, pod kobercem, v rozích apod.

V případě, že objevíte doma štěnici či máte podezření na jejich výskyt, neprodleně o tom informujte správce:

e-mail: sprava@kps.cz, SMS/WhatsApp: 603 421 788

Váš byt by prohlédla odborná firma, která by v případě výskytu provedla hubení štěnic. Prakticky nemáte šanci se sami štěnic zbavit – účinné prostředky proti nim nejsou volně prodejné.

Prohlídku i hubení hradí SVJ. Informaci o tom, kde se štěnice objevily, nezveřejňujeme.

PREVENCE je obtížná, štěnice projdou větracími otvory, škvírami kolem trubek topení apod. Abyste si nezavlekli štěnice do svého bytu, je třeba dodržet několik zásad:

  • při příchodu z ubytovny či hotelu (hlavně ze zahraničí) věci hned vyperte, nejlépe na 60°C, zbytek důkladně zkontrolujte a vysajte. Sáček z vysavače hned vyhoďte do popelnice.
  • při nákupu použitého nábytku (především čalouněného) apod. věci důkladně zkontrolujte a vyčistěte.