Srovnání vytápění bytu elektřinou a plynem

Náklady na vytápění bytu elektřinou levnější než plynem?

Když se vezme do úvahy všechny parametry, tak vyjdou náklady srovnatelně. Hlavně je to kvůli nižší ceně elektřiny, čímž se sníží náklady na provoz všech elektrospotřebičů. Výsledné náklady samozřejmě závisí na nákladech na elektřinu pro ostatní spotřebiče a na nákladech na vytápění. Pokud máte malou spotřebu elektřiny (bez vytápění) tak vyjde plyn levněji, ale rozdíl není velký, a ten pokryje vyšší náklady pořízení nového plynového topení (oproti elektrickému) až po velmi dlouhé době. Dalším parametrem v neprospěch plynu jsou náklady na revize komínů a údržbu kotle. Konkrétně u menšího bytu vyjde vytápění elektřinou asi o 2500 Kč ročně dráž, náklady na plynové vytápění jsou ale asi o 60000 Kč vyšší, takže by se tato investice zaplatila za 24 let… To vše ale platí za podmínky, že bude schváleno navýšení elektrického příkonu (který stojí 500 Kč/ampér u 3fazového napojení). Praktickou kalkulačku pro výpočet proudové hodnoty jističe, jaký budete potřebovat, má na svých stránkách ČEZ.

Další překvapivý výsledek je ten, že přímotop vychází levněji než akumulační vytápění.

Pokud chcete, můžete si tuto tabulku stáhnout a nastavit si vlastní vstupní parametry: Porovnání Ceny Vytápění Bytu Plynem A Elektřinou Acu A Přímotop.xlsx (12.2 KB, staženo: 368x).

Nezávisle na tomto mém výpočtu jsem dostal odkaz na podobný výpočet, který dělali na odborném serveru www.tzb-info.cz, kde použili (zbytečně) složitější metodu výpočtu, ale došli k podobnému výsledku: Porovnání Nákladů Na Vytápění TZB Info TZB Info.pdf (993.0 KB, staženo: 225x).

Návrh nových sazeb za elektřinu (z počátku roku 2016) tento výsledek moc nezmění, protože cena elektřiny vzroste jak pro  ty kteří topí plynem tak pro ty kteří topí elektřinou.

Samozřejmě tento výsledek bude v příštích letech jiný, a je těžké odhadnout jaký. Nicméně se dá předpokládat, že elektřina může díky novým technologiím zlevnit, plyn díky závislosti na dodavatelích zdražit, ale díky novým ložiskům zase naopak zlevnit…

© Robert Starosta


Komentáře

Srovnání vytápění bytu elektřinou a plynem — 1 komentář

  1. Mam dotaz. Je možné propočítat ze spotřeby plynu za rok 11127kwh na spotřebu elektřiny? Jedná se, jestli se vyplatí vyměnit plynový kotel za elektrycký.A jaký by byl asi cenový rozdíl.Předem děkují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *