Vodoměry – porovnání typů

Typy vodoměrů

Pro měření spotřeby vody jsou vhodné jen 2 typy vodoměrů – klasické rotační, kdy spotřebu měří otáčející se vrtulka, a  ultrazvukové vodoměry, které jsou bez pohyblivých dílů. Ty nejsou mezi lidmi známé, protože je jejich cena vysoká, které jsou v podstatě levnější než klasické s rádiovým odečtem (ten je nyní povinný), viz níže.

Přednosti (a nevýhody) ultrazvukového vodoměru proti běžnému:

 • řádově nižší rozběhový průtok – měří od 2 litrů/hodinu. Běžné vodoměry mají rozběhový průtok kolem 6-10 litrů/hodinu (který se časem dost zhoršuje), a tato hodnota je ještě 2x horší ve vertikální poloze (jak jsou skoro všechny umístěny),
 • vysoce odolný proti nečistotám, ani vodní kámen nezhoršuje přesnost měření,
 • z principu neovlivnitelný magnetem, drátem,
 • dálkový (rádiový) odečet spotřeby, přes internet,
 • vodoměr pozná skrytý únik vody (nejčastěji jde o unikající přetlakový ventil, který je napojen do kanalizace, takže není vidět, že trvale teče),
 • vodoměr pozná velký delší odběr (prasknutí trubky či hadice) a díky napojení na internet vyvolá poplach. Samozřejmě na tohle přijdou dříve sousedé dole, pokud tam ale jsou.

Nevýhody:

 • vyšší cena (kterou dle mého názoru výhody vyváží),
 • trochu větší rozměry (ve velké většině případů nebudou problém).

Ultrazvukový má ale jeden háček – dle zákona se mají vodoměry co 5 let vyměnit nebo přeměřit, případně repasovat. V ultrazvukovém vodoměru není žádný pohyblivý díl, takže není co repasovat a stáří vodoměru prakticky neovlivňuje přesnost. Klasické (dálkově odečitatelné) vodoměry stojí kolem 1000 Kč, jsou na 5 let (tedy 200 Kč/rok), ultrazvukový stojí 2400 Kč, je ale na 15 let (tedy 160 Kč/rok), bohužel ale kvůli tomuto přeměření každých 5 let vycházejí o něco dražší.V době vzniku zákona ultrazvukové vodoměry neexistovaly, takže s nimi zákon nepočítal. V EU už s nimi počítají, pro ně není požadavek testování co 5 let. Doufejme že zákonodárci budou tušit že pokrok jde kupředu.

Další data:

Běžný: KADEN-spolehlive-mereni.pdf (staženo: 56x)
Ultrazvukový: Kamstrup Multical 21 - Datovy List.pdf (staženo: 42x)
Ultrazvukový: Kamstrup Multical 21 - Fakta A Výhody.pdf (staženo: 49x)
Ultrazvukový: Videoukázka co zvládne změřit.mp4 (staženo: 750x)

 

Pro zájemce ještě další, podrobnější informace

Pár důležitých parametrů u vodoměrů:

 1. přesnost (jeden z nejméně důležitých parametrů)
 2. rozběhový průtok (jeden z více důležitých parametrů) – při jakém průtoku začíná něco měřit – toho lze snadno (a beztrestně) zneužít u vodoměru, který je jen pro WC – stačí přiškrtit ventil k VC nádrži a vodoměr nic nezměří. WC spotřebuje 25-30% vody!
 3. zda tyto 2 parametry se liší v horizontální a vertikální poloze vodoměru – svisle namontovaný vodoměr je má většinou o hodně horší, ne všude jde zajistit vodorovnou montáž
 4. životnost vodoměru, životnost radiového modulu (často nemají vyměnitelné baterky)
 5. odolnost proti ovlivnění magnetem, drátem…
 6. odolnost proti nečistotám
 7. konstrukce – suchoběžný, mokroběžný, objemový, ultrazvukový
 8. přídavné funkce

Většina lepších suchoběžných i mokroběžných se moc neliší – rozběhový průtok kolem 10 litrů/hodinu (který se časem dost zhoršuje), horší parametry ve vertikální poloze, nutnost výměny každých 5 let, radiového modulu 10 let, u suchoběžných je možnost jejich zpomalení silným neodymovým magnetem, některé vodoměry mají magnetickou spojku na radiový modul, takže vodoměr se točí, ale radiový modul nic neměří, hrubší nečistoty zhoršují měření (to není kritické a vodní kámen se nás netýká). Šikulové zastavují vodoměr tenkým drátem – navrtají trubku a prostrčí drát až do vodoměru, když se to udělá chytře, tak na to prakticky nelze přijít. Objemové vodoměry mají některé parametry lepší, ale jsou o hodně dražší (neodpovídá to přednostem).
Uvedené ceny jsou včetně DPH.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *