Vodoměry – problémy, porovnání

Rozdíl ve spotřebě mezi domovním vodoměrem a bytovými vodoměry může být způsobený:

 1. nepřesností domovního vodoměru. Někdy bývá jeho nepřesnost velmi vysoká, protože domovní vodoměry jsou vícevtokové a pokud dojde k ucpání určitého vtoku špínou, tak měří více. Vodoměr lze (zhruba) ověřit  kontrolním ručním přeměřením (přeměřil jsem jej a vyšlo mi, že měří o 2 % více, což je ale v toleranci ručního měření), přesnější je ale nainstalovat vlastní kvalitní kontrolní vodoměr.
 2. nekvalitou bytových vodoměrů – běžné vodoměry jsou nepřesný, citlivé na nečistoty, mají dost velký rozběhový průtok.
 3. „ovlivňováním“ bytových vodoměrů – problém hlavně levných vodoměrů. Průšvih je, že toto „ovlivňování“, i kdyby bylo ze spotřeby zjevné, nemůžete většinou dokázat a tedy nijak vyřešit.

2. a 3. problém lze fakticky odstranit použitím nejkvalitnějších bytových vodoměrů, kterými jsou ultrazvukové vodoměry. Ty nejsou mezi lidmi známé, protože jejich cena byla velmi vysoká, v poslední době došlo k výraznému snížení ceny, dokonce dnes vycházejí levněji než kvalitní běžné, rádiem řízené, vodoměry. Proto má dnes smysl uvažovat jen o 2 variantách vodoměrů – běžný (nerádiový) vodoměr (stojí 500 Kč i s výměnou, tedy 100 Kč/rok) nebo ultrazvukový (stojí 3000 Kč i s výměnou, je ale na 15 let, tedy 200 Kč/rok).

Přednosti (a nevýhody) ultrazvukového vodoměru proti běžnému:

 • řádově nižší rozběhový průtok – měří od 2 litrů/hodinu. Běžné vodoměry mají rozběhový průtok kolem 6-10 litrů/hodinu (který se časem dost zhoršuje), a tato hodnota je ještě 2x horší ve vertikální poloze (jak jsou skoro všechny umístěny),
 • vysoce odolný proti nečistotám, ani vodní kámen nezhoršuje přesnost měření,
 • z principu neovlivnitelný magnetem, drátem,
 • dálkový (rádiový) odečet spotřeby, přes internet,
 • vodoměr pozná skrytý únik vody (nejčastěji jde o unikající přetlakový ventil, který je napojen do kanalizace, takže není vidět, že trvale teče),
 • vodoměr pozná velký delší odběr (prasknutí trubky či hadice) a díky napojení na internet vyvolá poplach. Samozřejmě na tohle přijdou dříve sousedé dole, pokud tam ale jsou.

Nevýhody:

 • vyšší cena (kterou dle mého názoru výhody vyváží),  k připojení na internet je třeba v domě nainstalovat speciální router za 8000 Kč, k tom ještě malý poplatek za online připojení,
 • trochu větší rozměry (ve velké většině případů nebudou problém).

Ultrazvukový má ale jeden háček – dle zákona se mají vodoměry co 5 let vyměnit nebo otestovat, případně repasovat. V ultrazvukovém vodoměru není žádný pohyblivý díl, takže není co repasovat a stáří vodoměru prakticky neovlivňuje přesnost. V době vzniku zákona ultrazvukové vodoměry neexistovaly, takže s nimi zákon nepočítal. V EU už s nimi počítají, pro ně není požadavek testování co 5 let. V současnosti probíhá i u nás práce na změně zákona a předpokládá se, že v nejbližších letech bude schválen. Nicméně pokud by k tomu nedošlo, tak by se musely vodoměry každých 5 let otestovat, což by o něco zvýšilo náklady na provoz. Nebo když bude k vodoměrům důvěra (lze je kontrolovat porovnáním s domovním vodoměrem), tak by se mohlo odhlasovat, že se budou ověřovat jen tomu kdo by to požadoval (je to trochu složitější, ale řešitelné).

Další data:

Běžný: KADEN-spolehlive-mereni.pdf (staženo: 42x)
Ultrazvukový: Kamstrup Multical 21 - Datovy List.pdf (staženo: 37x)
Ultrazvukový: Kamstrup Multical 21 - Fakta A Výhody.pdf (staženo: 42x)
Ultrazvukový: Videoukázka co zvládne změřit.mp4 (staženo: 588x)

 

Pro zájemce ještě další, podrobnější informace

Pár důležitých parametrů u vodoměrů:

 1. přesnost (jeden z nejméně důležitých parametrů)
 2. rozběhový průtok (jeden z více důležitých parametrů) – při jakém průtoku začíná něco měřit – toho lze snadno (a beztrestně) zneužít u vodoměru, který je jen pro WC – stačí přiškrtit ventil k VC nádrži a vodoměr nic nezměří. WC spotřebuje 25-30% vody!
 3. zda tyto 2 parametry se liší v horizontální a vertikální poloze vodoměru – svisle namontovaný vodoměr je má většinou o hodně horší, ne všude jde zajistit vodorovnou montáž
 4. životnost vodoměru, životnost radiového modulu (často nemají vyměnitelné baterky)
 5. odolnost proti ovlivnění magnetem, drátem…
 6. odolnost proti nečistotám
 7. konstrukce – suchoběžný, mokroběžný, objemový, ultrazvukový
 8. přídavné funkce

Většina lepších suchoběžných i mokroběžných se moc neliší – rozběhový průtok kolem 10 litrů/hodinu (který se časem dost zhoršuje), horší parametry ve vertikální poloze, nutnost výměny každých 5 let, radiového modulu 10 let, u suchoběžných je možnost jejich zpomalení silným neodymovým magnetem, některé vodoměry mají magnetickou spojku na radiový modul, takže vodoměr se točí, ale radiový modul nic neměří, hrubší nečistoty zhoršují měření (to není kritické a vodní kámen se nás netýká). Šikulové zastavují vodoměr tenkým drátem – navrtají trubku a prostrčí drát až do vodoměru, když se to udělá chytře, tak na to prakticky nelze přijít. Objemové vodoměry mají některé parametry lepší, ale jsou o hodně dražší (neodpovídá to přednostem).
Ceny suchoběžných vodoměrů i s radiovým modulem jsou kolem 1000 Kč, což při výše uvedených životnostech, s poplatkem za výměnu 150 Kč, dělá zhruba 180 Kč/rok. Mokroběžné jsou o pár stovek dražší.

Uvedené ceny jsou včetně DPH.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *