Švábi

V okolí ulice U Libeňského pivovaru se ve více domech objevily švábi.

JAK POZNAT ŠVÁBY?

Švábi (též Rus domácí) jsou hmyz se zploštělým tělem hnědočerné, hnědé až žluté barvy s dlouhými tykadly. Velikost švába může být od 0,5 – 5 cm, nejčastěji 1,5 – 3 cm. Výskyt švábů v bytě signalizuje typický zápach připomínající zatuchlinu, či mandle a můžete najít jejich výměšky – malé hnědé a slizké skvrny nebo kuličky. Někdy tiše cvrlikají.

Švábi kontaminují potraviny, vyvolávají alergie a přenášejí infekční nemoci (např. salmonelu). Umí přežít velmi dlouho bez potravy, proto je těžké se jich zbavit. Jsou to živočichové s noční aktivitou, dny tráví na tmavých, vlhkých místech ukrytí ve škvírách v okolí zdroje potravy a vody, např. u sporáků a dřezů, v kuchyni pod kuchyňskou linkou, za lednicí, ve spíži, v koupelně, v šachtách technických rozvodů, odpadů apod.

PREVENCE

Pečlivě utěsněte jakékoliv škvíry vedoucí do bytu – kolem dveří a oken (venkovních i do světlíku) – např. molitanovou páskou, pro větší spáry je lepší polyuretanová expanzní páska. Nenechávejte dlouho otevřená okna. Šváb přeleze po fasádě, proleze i pár mm tenkou škvírou.

Důkladně uklízejte zbytky potravin a potraviny uzavírejte do pevných dóz. Zabraňte přístupu k vodě či vlhkosti (vodu pro zvířata dejte do vyšších nádob s hladkým povrchem – šváb po něm nevyleze) a k odpadkům.

Čím dříve začnete s hubením tím rychleji se jich zbavíte, proto průběžně kontrolujte jejich oblíbená místa – doporučuji tam umístit několik lepových pastí na šváby (např. Panko za 236 Kč) a pro jistotu i gelové nástrahy na šváby (např. IMIDASECT za 134 Kč).

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ, ŽE SE U VÁS OBJEVÍ ŠVÁBI

V první řadě informujte správce domu – bude třeba bezodkladně zkontrolovat i okolní byty – důkladně prohlédnout všechna jejich oblíbená místa a nejspíš položit pasti. V postižených bytech je třeba udělat desinsekci najednou. Volně prodejné prostředky proti švábům mají nižší účinnost, než profesionální (volně neprodejné) prostředky. Specializovaní firmy dělají desinsekci bytu za 1-2 tis. (např. www.deratizace-global.cz ), desinsekce se má udělat 2x. Aplikují většinou jedovaté požerové gely a postřiky (postupy se mění protože švábi získávají odolnost a některé prostředky přestávají fungovat).

K případné námitce, že šíření švábů napomohla probíhající rekonstrukce chodeb – švábi se šíří hlavně v noci a vyhýbají se lidem, takže přítomnost lidí na chodbě je naopak bude odrazovat.

Správu zajišťuje firma KPS:

KPS správa s.r.o.
Ing. Robert Starosta, jednatel společnosti
Na Korábě 2428/7
180 00 Praha 8
IČ:

Pracovní doba

Nemáme pevnou pracovní dobu, obvykle jsme přítomni Po-Pá v odpoledních až večerních hodinách.

Telefony

Administrativa:
Ostatní záležitosti:
Případně:
+420 216 216 924
+420 216 216 424
603 421 788 (v důležitých případech i mimo pracovní dobu.)
Všechna tato čísla jsou připojena na telefonní ústřednu přes kterou se dovoláte na naše mobilní telefony.

E-mail

sprava@kps.cz