Videokonference

Videokonference KPS

Zkrácený návod pro zkušené:

V prohlížeči: https://meet.jit.si/kps0 , nebo v mobilu: aplikace Jitsi Meet, kps

Videokonferenci si můžete kdykoliv zkoušet.

Do jména uveďte příjmení (aby Vás ostatní poznali). V mobilní aplikaci se jméno píše před přihlášením, v nastavení (vlevo nahoře).

Po připojení vypněte webkameru (kvůli šetření rychlosti připojení) a mikrofon (oboje je na obrazovce uprostřed dole, někdy zmizí, zobrazí se po najetí myši).

Mikrofon zapínejte jen pokud budete mluvit (ostatní slyší všechny se zapnutým mikrofonem). Pokud chcete něco říct, tak ťukněte na ručičku vlevo dole a počkejte až Vám předsedající dá pokyn že můžete hovořit (při málo lidech hovořte rovnou).

Ikonka dole vlevo je pro chat, kde můžete psát komentáře. Odešle se po zmáčknutí Enter.

Konferenci zapínám cca hodinu předem – můžete si ji se mnou vyzkoušet, v případě potřeby poradím.


Podrobný návod:

Na videokonferenci potřebujete počítač s reproduktorem a mikrofonem (nejlepší jsou na to sluchátka) a rozumně kvalitní internetové připojení. Otestujte si předem zda funguje reproduktor a mikrofon! Mikrofon otestujete tak, že ťuknete v liště (vpravo dole) prvým tlačítkem na ikonku reproduktoru, Otevřít nastavení zvuku, ve spodní části je Otestovat mikrofon – když budete do mikrofonu mluvit, bude se pohybovat čárka pod tímto nadpisem. Pokud se nepohybuje, tak u Zvolit vstupní zařízení nastavte jiný mikrofon, zkontrolujte zda je mikrofon zastrčen ve zdířce, zda není ztlumen v počítači či na kabelu.

Konference na počítači probíhá přes internetový prohlížeč (není třeba nic instalovat).

Videokonferenci lze také mít na mobilu, viz https://meet.jit.si/ vlevo dole, aplikace ale neumí sdílet obrazovku (viz níže), a má poměrně velkou spotřebu elektřiny.

Připojení do konference na počítači:

Otevřete si odkaz https://meet.jit.si/kps

Váš internetový prohlížeč se (nejspíš) zeptá zda mu povolíte používat mikrofon a možná i kameru (každý prohlížeč se ptá jinak, popisujeme Firefox). Povolte mikrofon, kameru můžete také (není nutné), a doporučuji zaškrtnout aby si volbu pamatoval.

Dole, do pole, kde je napsáno Vložte prosím svoje jméno, napište svoje příjmení (zobrazuje se ostatním v seznamu přihlášených).

Stiskněte Join meeting

V ploše nebo vpravo nahoře je seznam připojených lidí. Když najedete myší na svoje jméno tak tam objeví kulatá ikonka a když najedete na ní, tak se zobrazí kvalita Vašeho připojení.

Pokud potřebuje ukázat ostatním nějaké okno aplikace na svém počítači (funguje jen na Windows), např. Word či fotku:

klikněte na tlačítko Sdílet obrazovku (druhé zleva v levém dolním rohu) a vyberte, kterou aplikaci chcete sdílet v prohlížeči. Ostatní ji uvidí naživo – když v této aplikaci budete dělat změny tak je (velmi rychle) uvidí. Nesdílejte ale velké okno, protože na mobilech bude nečitelné.

Připojení do konference na Androidu:

Nainstalujte si aplikaci Jitsi Meet https://play.google.com/store/apps/details?id=org.jitsi.meet , svoje jméno napište ještě před přihlášením do nastavení (vlevo nahoře). Pak nahoře napište „kps“ a klikněte na Create / Join, zbytek je podobný jako na počítači.

V Play má aplikace dost negativních hodnocení, ale v praxi jsem problémy nezaznamenal.