Jak uspořit na energii

Větší množství tipů jak uspořit náklady za energii a chovat se ekologicky

Řada tipů je převzata z http://www.greenpeace.org/czech/cz/Kampan/klima_a_energetika/40-tipu-jak-setrit-energii/, zeleně jsou mé poznámky.

VYTÁPĚNÍ, VĚTRÁNÍ A KLIMATIZACE

 1. Netopte víc, než potřebujete
  Snížení pokojové teploty o 1 °C ušetří až 6 % energie na vytápění. Ideální teplotu vnímáme každý jinak, ale zdravé a zároveň příjemné prostředí pro průměrného Středoevropana je v obývacím pokoji 19-20 °C, v kuchyni 17-18 °C, v ložnici 17-18 °C a na chodbách 15 °C. To by u nás neprošlo.
 2. Pořiďte si programovatelný termostat nebo alespoň termostatické ventily
  Moderní prostorové termostaty dokážou nastavit teplotu přesně podle Vašeho přání: večer vyšší, přes den a v noci nižší. Po dobu své delší nepřítomnosti místnost jen temperujte. Pokud máte ústřední topení, pořiďte si alespoň termostatické regulační ventily, které Vám umožní vytápět místnost na konstantní teplotu (je ale potřeba, aby výměna proběhla v celém bytě / domě).
 3. Pozor na zakryté radiátory
  Radiátory ani jiná topná tělesa nikdy nezakrývejte závěsy, záclonami, oblečením, nábytkem ani ničím jiným. Čím lepší má Váš radiátor výhled na zbytek místnosti, tím lépe a levněji Vám ji zahřeje. Nezapomínejte ani na pravidelné odvzdušňování radiátorů.
 4. Tajná zbraň: reflexní fólie
  Reflexní fólie stojí pár korun, ročně Vám ale pomůže ušetřit až několik set. Umístěte ji na zeď za radiátor nebo jiný zdroj tepla, odrazí zpátky do místnosti až 90 % tepelného záření.
 5. Zaizolujte teplovodní potrubí
  Pokud u Vás doma vedou trubky s teplou vodou (zejména ty k radiátorům) skrz nevytápěné místnosti, jako je spíž nebo schodiště, opatřete je izolací, abyste zabránili zbytečným ztrátám tepla.
 6. Větrejte krátce a intenzivně
  Při větrání je lepší vypnout topení a okna otevřít dokořán. Tímto způsobem se rychle vyvětrá a stěny zůstanou teplé. Pokud dlouze větráte pootevřeným oknem a zároveň máte zapnuté topení, velmi plýtváte. Chcete-li ztráty spojené s větráním snížit až o 90 %, pořiďte si tzv. rekuperační jednotku – kromě výrazné úspory energie se zbavíte průvanu a nepříjemných výkyvů teplot spojeným s větráním.
 7. Větrák nebo klimatizace?
  Malá klimatizační jednotka pro jednu místnost má spotřebu okolo 1000 wattů. To je šestnáctkrát více než spotřeba velkého stojanového ventilátoru. Nejpříjemnější je velký stropní větrák.
 8. Pořiďte si kvalitní okna
  Jedním starým oknem můžete ztrácet stejně nebo dokonce více tepla, než celou nezateplenou zdí. Investice do kvalitních oken se Vám proto několikanásobně vrátí. Taková okna mají účinné těsnění, trojité sklo (nebo dvojité sklo s meziokenní izolační fólií) a meziokenní prostor vyplněný plynem s nízkou tepelnou vodivostí (např. argonem). Levnější alternativou mohou být zateplené okenice, které ale nezapomínejte na noc zavírat.
 9. V zatepleném domě se budete cítit lépe
  V českých domácnostech spotřebujeme až 70 % energie na vytápění. Kvalitním zateplením svého domu na tzv. pasivní standard můžete snížit spotřebu energie a s tím spojené náklady téměř na nulu. V zatepleném domě nebo bytě se přitom budete cítit lépe. Vaše tělo totiž vnímá i teplotu stěn a podlahy, a tak v místnosti, kde jsou chladné stěny a pouze teplý vzduch, si většina z nás připadá nepříjemně. Na izolaci nešetřete – za dobu své životnosti se Vám nejen zaplatí, ale navíc ušetří desítky až stovky tisíc korun.
 10. Netopte elektřinou
  Pokud nekupujete elektřinu vyrobenou výhradně z obnovitelných zdrojů (OZE), nepoužívejte ji k vytápění – je to drahé a neekologické. Při výrobě, transformaci a přenosu elektřiny totiž dojde ke ztrátě okolo 75 % energie obsažené v palivu použitém k její výrobě. K výrobě stejného množství tepla tak spotřebujete 4x více paliva (např. uhlí), než kdybyste ho využili k výrobě tepla přímo. Čím tedy topit? Zde je seznam jednotlivých zdrojů podle jejich dopadů na životní prostředí (od nejmenších k největším): solární tepelné kolektory, kotel na dřevo nebo biomasu, tepelné čerpadlo na elektřinu z OZE, infrazářič na elektřinu z OZE, kotel na zemní plyn, tepelné čerpadlo na elektřinu z konvenčních zdrojů, ústřední topení (teplárna spalující uhlí), kotel na uhlí, infrazářič na elektřinu z konvenčních zdrojů, přímotop.

CHLAZENÍ A MRAZENÍ

 1. Chladnička má být umístěna v chladu
  Pokud je chladnička nebo mraznička umístěna vedle tepelného zdroje (radiátoru, sporáku, myčky nádobí či pračky), spotřebuje mnohem více elektřiny. Je proto potřeba ji umístit daleko od tepelného zdroje, nebo mezi něj a chladničku dát izolaci. Každý stupeň Celsia v okolním prostředí navíc znamená zvýšení spotřeby zhruba o 4 %.
 2. Nepřehánějte to s chladem
  Ideální teplota v chladničce je 7 °C – na to obvykle stačí nejslabší regulační stupeň (pokud nemůžete teplotu nastavit přímo).
 3. Odmrazujte
  Když se v mrazničce vytvoří vrstva ledu, začne prudce stoupat spotřeba energie, a proto ji doporučujeme pravidelně odmrazovat. Rychle se tvořící led a námraza mohou být způsobeny špatným dovíráním dvířek, takže nezapomeňte jednou za čas zkontrolovat i těsnění.
 4. Vypínejte přístroje
  Pokud odjíždíte z bytu na delší dobu, vypojte lednici ze zásuvky, odmrazte mrazničku a zbylé potraviny si odvezte s sebou nebo je snězte. Přístroje nechte pootevřené, jinak zasmrádnou.

VAŘENÍ

 1. Pozor na malé hrnce
  Zkuste si někdy dát ruku vedle malého hrnce postaveného na velké plotýnce: spousta tepla utíká kolem bez užitku. Dávejte proto pozor, aby byla šířka hrnce vždy přibližně stejná jako použité plotýnky nebo vařiče.
 2. Vaši spojenci – poklička a papiňák
  Při vaření používejte pokličku. Mohlo by se zdát, že jde o drobnost, ale vaření v otevřených nádobách bez pokličky je na spotřebu energie náročnější o 150–300 %.
 3. Méně vody při vaření
  Používejte jen nezbytně nutné množství vody, neboť čím více vody, tím delší doba vaření a větší spotřeba energie. Použijete-li litr vody tam, kde by stačilo čtvrt litru, zvýší se spotřeba energie až o 75 %. I při vaření obyčejných vajec můžete ušetřit: do hrnce stačí dát malé množství vody, vejce se uvaří ve vodní páře. Takto snadno uvaříte i brambory nebo brokolici.
 4. Vařte na plynu, příp. indukční varné desce
  Plynový sporák je levnější a ekologičtější než elektrický (to neplatí, pokud používáte výhradně elektřinu z obnovitelných zdrojů). Pokud nemáte zavedený plyn, pořiďte si sporák s indukční deskou, je mnohem úspornější než všechny ostatní. Při vaření na elektrických sporácích nebo vařičích je výhodné využít tepelné setrvačnosti elektrických plotýnek.
 5. Vodu ohřívejte v rychlovarné konvici
  Nemáte-li indukční varnou desku, ohřejete vodu nejrychleji a s nejmenšími ztrátami v rychlovarné konvici nebo pomocí ponorného vařiče. Můžete tak ohřát nejen vodu na čaj či instantní polévku, ale třeba i na špagety nebo brambory – poté, co začne vařit, ji jednoduše přelijete do hrnce a pokračujete ve vaření na vařiči.
 6. Nepoužívejte troubu, když nemusíte
  Chcete si ohřát koupenou pizzu nebo rozpéct včerejší rohlíky v troubě? Pokud místo ní použijete kovový plát na vařiči nebo speciální nástavec na toustovač, ušetříte až 70 % energie.
 7. Vydrhněte dvířka trouby
  Při každém otevření dvířek trouby uniká asi 20 % tepla – sledujte proto připravovaný pokrm raději přes sklo.
 8. Pečte úsporně
  Ačkoliv je v receptu doporučeno předehřát troubu, většinou je to zbytečné (výjimkou jsou speciální těsta). Pokud ji vypnete pár minut před dopečením, využijete zbytek tepla, aniž byste spotřebovávali energii. A jednoduchý tip – když už pečete, tak pečte více věcí najednou či po sobě.

PRANÍ, SUŠENÍ A KOUPÁNÍ

 1. Prádlo sušte na vzduchu
  Sušičky prádla jsou zbytečnými žrouty energie. Prádlo je mnohem rozumnější pověsit na čerstvý vzduch nebo do sušárny. Víte, že sluníčko Vám prádlo vybělí a navoní i bez chemie?
 2. Nevyvařujte a nepředpírejte
  Většina bakterií se zničí už při 60 °C. Na rozdíl od režimu s vyvářkou při této teplotě ušetříte až 50 % elektřiny. Pro běžné praní přitom postačí jen 30–40 °C. Pokud není prádlo mimořádně znečištěné, můžeme s klidným svědomím vynechat i předpírku.
 3. Vždy plnou pračku
  Pračka naplněná jednou ponožkou spotřebuje téměř tolik energie, jako pračka úplně plná. Některé pračky jsou sice vybaveny úsporným programem pro poloviční naplnění, který sníží spotřebu asi o třetinu, i tak je ale lepší počkat, až ji zcela naplníte.
 4. Krátká sprcha místo koupele
  Ohřev teplé vody je velmi energeticky náročný – spotřebuje 20-30 % energie v domácnosti. Proto je lepší krátká sprcha, než plná vana každý den. Používáním úsporných hlavic snížíte spotřebu vody (a tím i spotřebu energie) na polovinu. Když se mydlíte nebo šamponujete, vodu zastavte (to je velmi efektivní.  Vyzkoušel jsem, že na koupel i s mytím vlasů stačí 5 litrů teplé vody (vojenské podmínky)).
 5. Ohřívejte vodu sluníčkem
  Pokud můžete, pořiďte si solární kolektory na ohřev teplé vody. Kolektor s rozměry 0,75 x 2 metry dokáže v našich podmínkách ohřát přibližně polovinu teplé vody, kterou za rok spotřebuje jedna osoba.

OSVĚTLENÍ

 1. Použijte úsporné kompaktní zářivky
  Kompaktní zářivky vydrží několikanásobně déle než tradiční žárovky a ušetří až 80 % elektřiny na svícení. Oproti rozšířenému mýtu mohou mít stejně příjemné žluté světlo jako žárovka (stačí si vybrat zářivku s označením „žlutá/teple bílá“ nebo „2100K“ až „3100K“). Tradičních vláknových žárovek (včetně halogenových) se úplně zbavte, protože extrémně plýtvají energií – až 90 % jí unikne ve formě tepla. Značkové vydrží mnohem déle.
 2. Pořiďte si LED „žárovky“
  LED „žárovky“ jsou ještě úspornější a ekologičtější než kompaktní zářivky a navíc jim nijak nevadí časté zhasínání. Jejich výkon v posledních letech rychle stoupá, ale zatím není tak vysoký, aby jedna z nich účinně osvětlila větší místnost. Na chodby, schodiště, do předsíně, koupelny či ložnice se však hodí skvěle. LED žárovkami samozřejmě můžete kvalitně nasvítit i kuchyni či obývací pokoj, jen jich budete potřebovat víc a vhodně je rozmístit. Sám LED žárovky používám, i jsem si vyráběl vlastní, přesto je běžným lidem nedoporučuji. Mají stejnou spotřebu jako úsporné žárovky, jsou mnohem dražší a ty levnější jsou nekvalitně vyrobené, takže mají krátkou životnost (LEDky se nesmí zahřát nad 30 st., jinak se jim výrazně zkracuje životnost). Jediný význam mají tam, kde se velmi často zapíná nebo kam se žárovka nevejde.
 3. Zhasínejte světlo
  Rada, kterou již určitě znáte; osvětlení spotřebuje až desetinu elektřiny v domácnosti, takže: Poslední zhasíná. Na místech, kde se rozsvěcuje a zhasíná často (např. na společné chodbě domu) použijte vypínače se senzorem pohybu – ušetří více energie, než spotřebují.

DOMÁCÍ SPOTŘEBIČE A ELEKTRONIKA

 1. Nenechávejte elektroniku v pohotovostním (stand-by) režimu Váš hifi systém, televizor či set-top box, router apod. spotřebují v tzv. pohotovostním režimu každoročně velké množství elektřiny. Když zapojíte několik spotřebičů do prodlužovacího kabelu s vypínačem, který budete na noc vypínat, ušetříte peníze i životní prostředí.
 2. Spínací hodiny – ať si televize zdřímne
  Spotřebiče, které v noci nepotřebujete, můžete místo zmíněného prodlužovacího kabelu s vypínačem zapojit do časově nastavitelného spínače (spínacích hodin). Ten Vám ušetří práci a bude je pravidelně odpojovat od sítě místo vás, takže se nemusíte bát, že na odpojení zapomenete. Používám lepší vychytávku – zásuvku s automatickým vypnutím a zapnutím dálkovým ovladačem. Když např. televizi za tou zásuvkou vypnu, tak se automaticky vypne elektřina a když zmáčknu cokoliv na dálkovém ovladači, tak se zase zapne. Zásuvka má odběr pod 0,1 W.
 3. Vypínejte počítač
  Ačkoliv na počítači zrovna nepracujete, stále spotřebovává až 70 % energie. Takže i během přestávky je lepší ho vypnout, nebo převést do režimu spánku (ten se liší od tzv. úsporného režimu – v něm počítač dále spotřebovává elektřinu, i když méně než v běžném provozu). Režim spánku se také nazývá hibernace. Úsporný režim má ještě jednu nevýhodu – pokud v něm počítač vypnete (nebo se vybije baterka notebooku), tak se ztratí neuložená data.
 4. Netopte si nabíječkou
  I nabíječka, ke které není připojen telefon, obvykle dále spotřebovává elektřinu a přeměňuje ji na teplo (zkuste si na ni sáhnout). Promrháte tak až desetinásobek energie skutečně potřebné k nabíjení! Dnešní moderní nabíječky mají ale často odběr opravdu velmi malý.
 5. Vyhýbejte se spotřebičům na baterky
  Telefony, elektrické holicí strojky a zubní kartáčky s přímým síťovým zapojením spotřebují podstatně méně energie než spotřebiče na baterky. Pokud nemáte možnost a baterky potřebujete, zvolte si ty, které lze opakovaně dobíjet. Jejich správným používáním prodloužíte jejich životnost až o desítky procent. Tímto způsobem se u malých spotřebičů ušetří zanedbatelně. Běžné akumulátory se ale samy vybijí za půl roku až rok, v posledních letech jsou v prodeji akumulátory s nízkým samovybíjením (vydrží nabité cca 5 let).
 6. Dejte přednost notebooku
  Notebooky mají při stejném výkonu mnohem menší spotřebu než stolní počítače. To není zcela pravda, dnes lze sehnat základní desku do počítače s velmi nízkou spotřebou, pak má počítač srovnatelnou spotřebu jako notebook.
 7. Není monitor jako monitor
  Pokud snad ještě máte starý CRT monitor, pokuste se ho co nejrychleji vyměnit za LCD. Úspora ve spotřebě energie je u LCD monitoru se stejnou úhlopříčkou průměrně 70 %. Mezi LCD monitory jsou ale velké rozdíly – vždy si přečtěte informaci o spotřebě. Nejnižší je u LED obrazovek.
 8. Používejte energeticky úsporné spotřebiče
  Malé rozdíly energetické náročnosti jednotlivých spotřebičů znamenají během let velkou úsporu energie i peněz. Největší rozdíly ve spotřebě energie najdeme mezi chladničkami a mrazničkami. Elektrické spotřebiče jako pračky, chladničky a sporáky musí být podle směrnice EU povinně označené energetickým štítkem, který ukazuje jejich energetickou hospodárnost. Škála začíná od energeticky nejúspornější kategorie A+++ až do kategorie D, která tak označuje výrobky s nejvyšší spotřebou. Vybírejte si ostatní spotřebiče v kategorii A. Tímto způsobem lze ušetřit velmi výrazně. Hlavně u ledničky je velký rozdíl mezi 10 let starou a novou – ve spotřebě to může být za 10 let i o hodně více než je cena samotné ledničky (úspora i 2000 Kč/rok). Tedy je nejlevnější staré se zbavit a koupit novou. A při nákupu nové techniky se nedívat tolik na cenu – např. když dáte za ledničku o 2000 Kč více a ušetříte 1000 Kč/rok. Ještě zajímavější rozdíl je u malé elektroniky, která musí být zapnuta stále, např. router – úsporný router za 500 Kč vám ušetří 300 Kč/rok oproti běžnému routeru za 400 Kč. Uvedená čísla jsou zcela reálná.

ZDROJ ENERGIE

 1. Používejte čistou elektřinu
  Už i v České republice si mohou domácnosti i podnikatelé vybrat dodávky 100% čisté elektřiny z obnovitelných zdrojů. Její cena pro spotřebitele je přitom obdobná nebo díky menší dani dokonce nižší, než elektřiny z uhlí či jádra. V současnosti si můžete vybrat z následujících tří možností dodávek čisté elektřiny:
  1) všechny tarify Nano Energies (Nano Energies Trade),
  2) „Eko-energie“ (E-ON) a 3) „Elektřina Eko+“ (Pragoplyn – zde je třeba si výslovně zvolit 100% podíl OZE). Alespoň částečnou dodávku elektřiny z OZE nabízí i PRE (její tarif „Eko gold“ počítá s podílem OZE mezi 60–100 %).
  Změna dodavatele je snadná a lze ji vyřídit i přes internet. Pozor na program ČEZ „Zelená energie“, který se pohybuje na hraně klamavé reklamy – pokud se do něj zapojíte, budete i nadále dostávat elektřinu vyrobenou z více než z devadesáti procent v uhelných a jaderných elektrárnách, pouze přispějete do grantového Fondu Zelené energie ČEZ.
 2. Vyrábějte si vlastní energii
  Vadí Vám závislost na téměř monopolních dodavatelích energie? Vyhlaste energetickou nezávislost své domácnosti a vyrábějte si elektřinu a teplo sami. Možností je celá řada – od solárního ohřevu teplé užitkové vody, přes kotel na dřevo, nebo tepelné čerpadlo, až po vlastní výrobu elektřiny ze slunce, větru či biomasy. Ve všech uvedených případech by se Vám měly investované peníze nejen vrátit, ale i výhodně zúročit. Optimální výběr pro Vaši domácnost nicméně doporučujeme konzultovat s odborníky.
 3. Využívání levnějšího tarifu elektřiny
  Pokud máte 2 sazby elektřiny (např. Acu 8 při elektrickém bojleru), tak využívat dobu nízké sazby pro praní či co jde odložit. Časy, kdy je zapnuta nízká sazba, jsou na internetu. Pokud máte jednu sazbu a máte elektrický bojler, tak se přechod na 2 sazby vyplatí. Pro přechod je třeba přivést od elektroměru k bytovému rozvaděči jeden drát, zapojit tam stykač pro zapínání bojleru a nechat udělat revizi.

Menší část © Robert Starosta


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *