Vchodové domovní dveře

Nové domovní dveře nebo repase?

Současné původní (80 let staré) dveře jsou v bídném stavu – popraskané, různě sešroubovávané, s trčícími šrouby, oprýskaným lakem, opotřebované, špatně těsnící, pro zloděje snadno překonatelné.

Repase

částečně zlepší vzhled a prodlouží životnost, omezené zlepší tepelně izolační vlastnosti a odolnost proti zlodějům. Repase ale není vůbec levná, dobře udělané repase vyjde na 50-70% (zde konkrétně asi 30 tis. Kč) ceny nových dveří srovnatelných vlastností. Repasované dveře nebudou zdaleka tak hezké jako nové, některá místa (hlavně ty se zapuštěným plechem) budou poznat, že byly opravované.

Nové dveře

Předpokládám, že se shodneme, že nové vchodové dveře činžovního domu je nesmysl dělat z plastu. Ale ani hliníkové nejsou nejlepší – po několika letech už vypadají značně opotřebeně (kvůli poškozením, které se obtížně opravují). Jako nejlepší vycházejí stále dveře dřevěné, ale kvalitně provedené.

Kvalitní nové dveře nás všechny přežijí. Protože budou mít lepší konstrukční vlastnosti než původní, tak by měly vydržet i více jak ty původní, tedy asi 100 let (což asi nikdo nezkontrolujeme 😕 ). Z dlouhodobého hlediska se určitě vyplatí dveře vyměnit za nové, ale je jasné, že argument že ušetříme za budoucí opravu repasovaných dveří za cca 20 let, není moc pádný. Nové dveře oproti repasovaným mají ale další výhody:

  • výrazně lepší tepelně izolační vlastnosti (čímž ušetří na vytápění hlavně ve spodních bytech),
  • vyšší odolnost proti násilnému otevření,
  • lepší (elektrický, 3bodový) zámek
  • nižší požadavky na údržbu a delší životnost díly kvalitnější a pevnější konstrukci,
  • jsou výrazně hezčí,
  • pohodlnější používání, protože by byly širší než současné (čímž snadněji projdete s kočárkem či nákupem).

Nové dveře vyjdou na 50 tis. Kč, konkrétní nabídka: [wpfilebase tag=file path=’ulp30/opravy_a_modernizace/Nabidka-na-vchodove-EUROdvere.doc‘ tpl=’vlevo_soubor‘ /]

Současné dveře s jejich nedostatky a několik dveří z okolních domů: